Bakım Onarım Çağrı Merkezi

Petek Temizliği Yaptıranlar Kombi Servisi 444 28 46

Petek Temizliği Nedir

Petek radyatör temizliği, evinizin devamlı ve verimli ısınma sistemine sahip olabilmesi için periyodik olarak 2 yılda 1 defa yaptırılması gereken bir işlemdir. Bu işlemin teknik bilgi konusunda uzman kişilerce yapılması gerekmektedir, zira işi bilmeyen birinin elinde cihazınız, çok daha büyük zarara uğrama ihtimallerine açık olacaktır.

Ev, işyeri veya okul gibi sürekli bulunduğumuz mekanlarda bizi ısıtmak için bulunan kalorifer tesisatlarının iç kısmında, zaman içerisinde suyla birlikte taş, kum, tortu, kireç, çamurlaşmış maddeler vb. birikebilmekte ve bu kirletici maddeler de verimliliğin düşmesine sebep olabilmektedir. Petek tesisatında biriken tüm bu kirlilik, sıcak suyun devir daiminin önünde engel oluşturacağı için bir takım arızalara sebep olabilmektedir. Bunlar:- Peteklerinizin üstü ısınırken altının soğuk kalması

- Kombinize en uzak petekte ısınmama problemleri

- Petek musluklarınızın su damlatması

- Petek pompasına yabancı maddelerin kaçması sebebiyle peteklerin gürültülü çalışmaya başlaması

- Petek muslukları açıldığı zaman hiç su gelmemesi/az su gelmesi/gelen suyun kirli ve koyu kıvamda olması

- Kombinizin de bu arızalardan etkilenmeye başladığına dair belirtiler (Kombinin gürültülü çalışması, gaz kaçağı, su sızdırması vb.)

Bu gibi problemler meydana geldiği zaman petek tesisatında biriken kirli maddelerin temizlenmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi için, Petek Temizleme Nasıl Gerçekleştirilir, başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.


Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Kalorifer tesisat temizliği, yılda 1, en fazla 2 yılda 2 defa uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi önem arz eden bir uygulamadır. İşlem sırasında petek temizleme makinesi ve dirençli kimyasallar kullanılmalıdır, üstüne bir de çok tercih edilmeyen bir ilave olarak koruyucu ilaç da kullanılması gereklidir. Zeki Teknik Kombi Bakım ve Petek Temizliği Servisi olarak evinize gelen ekiplerimiz, ekipmanlarını yalnızca banyoya kurar ve oranın dışında başka bir yerde çalışmaktan imtina eder. Peteklerin sayı ve boyutuna göre artış/azalış da gösterebilen bu işlem, genellikle 2 saat gibi bir süre içerisinde tamamlanmaktadır ve bu süre içinde evinizdeki hiçbir noktaya zarar vermemek, kirletmemek için büyük bir çaba gösterilmektedir.

Eskiden sıkça başvurulan bir yöntem olan peteklerin sökülerek temizlenmesi, halen daha pek çok firmanın işlem ucuzluğundan dolayı müşteri çekmek için tercih ettiği bir yöntemdir. Ancak kaloriferlerin tek tek sökülüp banyoda yıkanması ve işlem bitiminde tekrar yerlerine takılması ustalar tarafından büyük bir iş gücü gerektirdiğinden, uygulama sonuna doğru ustanın bir an önce bitirip gitmek için işini savsaklayabilmesine yol açabilir. Aynı zamanda peteklerin sökülmesi, cihazın çürümesini de başlattığı için üretici firmaların dahi garanti kapsamı altına almadığı bir durumdur. O nedenle hala geleneksel yöntemleri tercih eden firmalardan kesinlikle uzak durmanız gerektiğini önemle belirtmekteyiz.Günümüzde son teknolojinin gelişimine paralel olarak bizler bu işlemi makine ve kimyasal ilaçların aracılığı ile gerçekleştirmekteyiz. İlk olarak banyodaki havlupan radyatörünü sökerek makineyi bağlarız. Eğer havlupan yoksa banyo petekleri işlem için kullanılabilmektedir.
Tesisatta birikmiş kirli suyu çıkarmak için öncelikle peteklere su gönderir ve çamur halinde akan suyu gidere boşaltırız. Bu işlemin adı ön yıkama işlemidir. Bunun sonucunda tesisat içindeki su berrak bir hale getirilerek sıradaki hedef, tesisatsın içinde kalan tortu, taş, kireç gibi maddeleri söküp atmak olarak belirlenir. Bunun için de makineye kimyasal ilaç dökülerek tesisat içinde kimyasalların sirkülasyonu sağlanır. Nötrleme amacı ile ikinci bir kimyasal dolaşımı sağlandıktan sonra peteklere tekrardan su gönderilir. Son olarak tesisatın içinde kalacak koruyucu ilacın da makine aracılığıyla sirkülasyonu sağlandıktan sonra kombi çalıştırılır ve ayarları yapılır. Tüm arızalarından giderilmiş, yepyeni gibi olan petekler kullanıcıya teslim edilir.


Petek Temizliği Yaptıranların Yorumları

Zeki Teknik Petek Temizleme ve Kombi Bakım Servisimizden yararlanan, yararlanmış ve yararlanacak herkesin memnuniyetini garanti ediyoruz! Zira biz işimizi en iyi nasıl bilinirse öyle biliyor ve tüm bildiklerimizi profesyonel bir şekilde cihazlarınıza uyguluyoruz. İşlem sırasında hiçbir masraftan kaçmadan son model makine ve kimyasalları tercih ediyor, petek tesisatlarınızın en uzun ömre sahip olması çabalıyoruz. İşlem sonucunda radyatörlerinizde tek bir kirletici madde/kireç bırakmadığımız için kombiniz de çok daha az yorularak suyu ısıtabiliyor ve böylece sizler de yakıt ve enerjiden %20'ye kadar tasarruf elde etmiş oluyorsunuz. Sizler de bu servisten faydalanmak istiyorsanız, sitedeki numaradan bizi arayarak teknik yardım talep edebilirsiniz. Bir diğer hizmetimiz olan Zeki Teknik Beyaz Eşya Servisi hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Hiç yorum yazılmamış